Co jsou multispektrální mapy?

Por tvorbu multispektrálních map používáme snímač, který je v principu podobný běžnému digitálnímu fotoaparátu, který kromě viditelných barev snímá také lidskému oku neviditelné infračervené spektrum. Umožní nám tak zobrazit to, co běžným pohledem nevidíme.

K čemu jsou multispektrální mapy užitečné?

Mapy nám umožní zobrazit místa, kde je porost zatížen stresem. Můžeme mapovat zemědělské produkty, sady a vinice, rekultivovaná území, lesy a nejrůznější další vegetací pokrytá prostředí. Zpracované mapy pomohou zaměřit pozornost tam, kde je jí potřeba a sníží náklady na zjištění a řešení problémů.

Jaká data získám?

Řekneme vám, kde je nebo se rýsuje problém. Pokud vám dodáme multispektrální mapu dostanete především mapu pozemků s barevným odlišením jednotlivých pásem vegetačního indexu. Z mapy budou jednoznačně patrná místa, na které je vhodné zaměřit pozornost a to včetně souřadnic problematických ploch. Veškerá data dodáváme také v digitální podobě a je možné je načíst přímo do zemědělské techniky pro dávkování nezbytných přípravků.

Multispektrální mapy

Složením obrazů získaných odděleně v různých částech spektra je získána mapa vegetačního indexu, nejčastěji NDVI. Tato mapa odhaluje dosud skryté informace o prosperitě nebo naopak stresu mapované vegetace. Péče díky tomu může být nasměrována přímo na místa, kde je jí opravdu třeba. To šetří přírodu, čas i náklady. Investice do kvalitních dat se skutečně vyplatí.

EASYMAP_MULTISPEKTRmapy_06

GREEN

EASYMAP_MULTISPEKTRmapy_05

RED

EASYMAP_MULTISPEKTRmapy_04

NIR

EASYMAP_MULTISPEKTRmapy_07

NDVI mapa

Náhled multispektrální mapy vegetačního indexu NDVI včetně zdrojových map jednotlivých spektrálních pásem.

a